Elurõõmu ja tervise allikas- vesi

Mõnikord tundub, et vee joomise tähtsusest räägitakse kõikjal kuhu vaatad. Ajalehed, ajakirjad ja internet on täis sellekohaseid artikleid, paljudes kohtades on üles seatud veeautomaadid, vesi on pudelites, kõikjal meie ümber. Inimene ise koosneb 70% ulatuses veest. Vesi on “SEE” miski, milleta me lihtsalt elada ei saa- just nagu auto ei saa sõita ilma kütuseta.

Ometi tundub, et vee joomisega seonduva info korrutamisest ei saa iialgi küllalt. Igapäevaselt vestluses iga teise inimesega kes käivad minu teraapiaseanssidel selgub, et vett juuakse igapäevaselt pigem väga vähe, just täpselt niipalju et kustutada janu ja ellujäämiseks hädavajalik on. Inimesed leiavad enda jaoks alati põhjuseid, miks nad piisavalt palju vett ei taha juua. Tihti on selleks hirm kehakaalu tõusmise pärast, peab tihti tualetis käima, vee joomine on lihtsalt tüütu või see ei maitse nii hästi nagu magusad karastusjoogid ja mahlad.

Kui nüüd mõelda sellele, et me ju tunneme vajadust pesta oma keha igapäevaselt väljastpoolt, käime dushi all või vannis- miks me siis pole huvitatud sellest, et keha ka seestpoolt puhta veega üle uhutud saaks?

Kas teadsid, et stress ja depressioon saab tihtipeale alguse veepuudusest- kui rakud ei saa piisavalt vett, et funktsioneerida siis tekib kehas kriis ja levib tasakaalutusseisundina üle kogu energiasüsteemi. Iga väiksemgi rakk inimkehas vajab vett. Piisava vee tarbimise korral saavad kõik rakud üle uhutud puhta veega – see on peamine põhjus, miks peaks iga päev jooma ära piisava koguse vett. Just niimoodi kanname me otseselt hoolt oma tervise eest kuna vesi aitab viia läbi neerude regulaarselt kehast välja sinna kogunevaid mürkaineid, mis organismis kuhjumise tõttu tervisehäireid ja haigusi tekitavad. Olgugi et osa tarbitud veest väljub kehast uriinina, vett kulub kuni liiter päevas ka hingamiseks ja higistamiseks. Keha kasutab vett ka uneajal, seega hommikul ärgates on vaja jällegi vee tasakaal taastada. Palju vett võib kaotada ka trennis või saunas või päevitades seega tuleks erilise tähelepanuga jälgida, et kulutatud veehulk kehas taastatud saab.

Peamised märgid sellest, et organismis võib olla veepuudus on järgmised:

  • suu kuivus
  • väsimus
  • vähene urineerimine
  • pearinglus
  • energia puudus
  • erinevad valud kehas (peavalu, alaseljavalud, vahelduvad krambid)
  • paks veri

Kui palju vett siis tegelikult peaks jooma?
vesi-150x150Kindlasti peaks sellele lähenema individuaalselt. Kuna vee vajadus sõltub suuresti inimkeha enda massist, siis saad enda organismi jaoks vajaliku veekoguse teada, kui võtad iga oma kehakaalu kilogrammi kohta 35 ml vett. Vajalik päevane veekogus jääb enamiku inimeste puhul umbes 2 liitri kanti ehk siis umbes 8 klaasi vett. Arvesse tuleb võtta ka seda, et umbes 20% oma päevasest veevajadusest saame kätte oma igapäevase toidu kaudu.

Kui kehas on piisavalt palju vett, on nahk ilus ja terve. Puhtad rakud lasevad energial liikuda, ajutegevus on tunduvalt tulemuslikum ja seedimine ning ainevahetus töötab täiskäigul. Kui su keha tunneb ennast hästi, siis on ka meel palju rõõmsam. Vesi on puhas elurõõmu allikas, sest kandes hoolt oma keha eest, kannad ühtlasi hoolt ka oma vaimu eest ning tagad läbi selle endale ka pikema eluea. Vett tõesti tasub korralikult juua…

Mõned väikesed nipid, kuidas vee joomine enda jaoks nauditavamaks muuta:

-Kujutle vett juues,  et see vesi on laetud puhta positiivse energiaga ja taju, kuidas iga sõõm sellest mööda su keha laiali kandub. Tunneta kuidas see vesi lõhnab ja maitseb ning sulle jõudu ja energiat annab. Püüa nautida igat lonksu justkui oleks see viimane klaas vett maailmas!
– Muuda vesi aluselisemaks ja ahvatlevaks: pane veekannu õhukesi kurgiviile, sidruni-või apelsiniviile, jõhvikaid. Vesi muutub isuäratavaks!
– Tee endale mineraalvett: 1 liitri vee kohta lisa 1 triiki teelusikatäis Roosat Himaalaja soola. Himaalaja sool sisaldab 84 erinevat mineraalainet, mis on samuti rakkude tervise seisukohast kehale hädavajalikud.

Kui sinu elukohas on kraanivesi hea kvaliteediga siis eelista pigem seda- värske vesi on alati parem kui teadmata aja pudelis seisnud vesi. Kraanivee võid jätta aga kannu seisma 12-24 tunniks, et kloor saaks lenduda. Pealegi võivad plastpudelist vette lahustuda tervisele kahjulikud ühendid.

Üks oluline asi veel- vee joomise alla ei saa arvata tee, kohvi, mahla, karastusjookide vms. joomist. Alati vaata, kui palju sa jood vaid puhast vett!

Ja kui sa varem pole oma vee joomise üle tõsiselt mõelnud, siis aeg on seda teha nüüd!

Jaana Kuus